9

 

Bir Tek İnsanda Vardır Haset!

09:37:44 | 2023-08-18
Merih Ünver
Merih Ünver     

Doğaya baktıkça, izledikçe devinimini sürekliliği sağlamak için mücadelesini gördükçe, kurulan sistemi irdeledikçe dedim ki kendi kendime tüm canlılar düşünme, fikir üretme ve konuşma (konuşuyorlar da insan gibi değil) düşünce ve yönetim yapısı olsa olsa sosyalist olur dedim.

Doğada hiç bir canlı başka bir canlının felaketi için birlik olmaz. Arılar birbirini sokmaz. Hiç bir ağaç başka bir ağacın suyuna set koymaz. Ayçiçeği hikâyesini bilirsiniz, benim meyvam çok onunki az olsun diye sırtını hemcinsine dönmez. Aksine hep bir yardımlaşma, dayanışma vardır. Birbirini besler, güneş olur, su olur, kanat olur.

Bir tek insanda vardır haset. Bir tek insan insanın kuyusunu kazar. Kıskançlık, çekememezlik sadece insanda. Öyle ki kardeş kardeşe düşman olur. Komşu komşuya haset eder. Aynı görüş ve düşüncede olduklarını ifade eden birliktelikler içinde bile güç savaşları yapılır. Bir olalım, birlik olalım, birlikte büyütelim, birlikte bölüşelim yoktur. Hep bana... hep bana... Hep bana...

Sonra ne mi olur? Birbirlerini yıpratmaktan, kötülemekten, numaralar, oyunlar, düzenler kurmaktan bölünür, cimcik kadar kalırlar ve nihayetinde ortada bölüşülecek bir şey de kalmaz.
Bu kime yarar peki? Emperyal güçlere. Çoğunluk olanlar küçük hesaplarla birbirini kemirirken, dünyanın tüm nimetleri hepimizin öyleyse adil bölüşelim diyeceklerine güç ve iktidar savaşlarına girerken, bölünür, parçalanır ve gücünü hiç uğruna harcarken bu durumu pompalayanlar hamuduyla götürürler. Böylece çoğunluk güç olmaktan uzaklaşıp sürü olurlar.

Ayçiçeği gibi olalım. Birbirimize güneş olalım...
Birlikten kuvvet doğar ve aslında insan olana yakışan da budur...
Koltuklar gidince kavga bitmesin. Kaldırın koltukları kol kola girelim...
ETİKET :   merih ünver yazdı

Tümü
UA-147632479-1