9

 

Dünya ekonomisi dijital yenilikler yaşayacak!

01:37:34 | 2020-04-21
Ekonomist-Celal Turhan
Ekonomist-Celal Turhan     

D.S.S.(Dijital Sömürü Sistemi) ve D.E.T.(Dijital Ekonomi Transferi) Ekonomi Bilimleri Tarihine geçiyor.Sosyal devlet olabilmek için demokratik yeni düzen gerekiyor. Bilim ve Teknolojideki yeniliklerde, önümüzdeki süreçte devrimci ve yeniklikçi iktisatçılara büyük sorumluluklar düşüyor.

Global ekonomi dijital bir yenilik yaşıyor ve bu durum ülkemize yansıyor.Her şeyin dijitalleştirilmesi ile dijital ağlar kuruluyor; dağıtım şebekeleri, fiyat stratejileri, ödeme şekli, pazarlama anlayış ve biçimleri değişiyor. Bu bağlamda dijitalleşme modeli tüm dünyayı saracaktır. Ödemeler elektronik olarak Kartlarla transfer edilecektir.

Dijitalleşen dünyamızda hergün milyonlarca transfer bağlantısı kuruluyor. Bu bağlantılar insanlar, işler, veriler ve süreçler arasında kuruluyor. Dijital ekonomi sayesinde, 2025’li yıllarda ABD gibi merkezi üretim veya Çin gibi belli başlı üretim yerleri yerine, yerel üretimin %47’lere çıkması ve girişimcilik maliyetinin %90 azalması bekleniyor.

Eskiden M=V olan ekonomideki mal=para olan formülün yerini M= DT alıyor. Yani Mal = Dijital Transfer formülüne geçiliyor. Tüketici B2C de, endüstriyel B2B müşterilerde, kendisi için en uygun zaman, yer ve koşulda ürün ve hizmet almak istiyorlar. İnsanlar kesintiye uğramadan, kanal seçeneği (online mağaza, uygulama vs.) ile, doğrudan deneyimleriyle markaları tercih edebiliyorlar.

Dijital ekonomide üretim istikrarını sağlamak kadar yeni ödeme biçimlerinin kurgulanması da önem kazanıyor.Oluşan yeni koşullarda, küresel endüstriyel ekosistem platformunun operatörü hiç bir kısıtlama altında kalmadan tercihini kullanan tüketici olacaktır. Endüstriler arasındaki sınırlar yavaş yavaş ortadan kalkacak. Tüketici hakları, yaygınlaştırılmış standart tanımlamaları, kuralları ve metodolojileri ile ekosistemler üzerinden korunacaktır.

Haziran 2020'de D.S.S ve D.E.T. dayatması işsizlik ve yoksulluğu artıracak, hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.Kafa ve Kol emekçileri daha güçlü bir şekilde örgütlenerek, yeni sömürü sistemine karşı birlikte direnmek zorunda kalacaklardır. Demokratik yaşam biçimini inşa edecek sınıf yine kafa ve kol emekçileri olacaklardır. Teknoloji ihracatının artması. İthalatın ikamesinin yükselmesi,ticari aktivitelerin teşviki küresel kaynaklara ulaşmanın kolaylaşması gerçekleşecektir.

Tekeller maddi kaynaklarının kullanımında kar yapacaklar. Kolaylıkla işbirliklerine girebilecekler, ortaklar bulabilecekler, son kullanıcıya kolayca ulaşabileceklerdir. Ham madde bulmak için tedarikçi zincirlerine ihtiyaç duymayacak, aracılardan kurtulacaklardır. Yeni ürün ve teknolojileri hızlıca öğreneceklerdir, İnternet ve ağ bazlı fikir üretimi geliştireceklerdir. Akıllı fabrikalar kuracak ve ağ bazlı üretim yapacaklardır. Yeni ürünler geliştirecek üretim süresini kısaltacak yeni modellerine geçeceklerdir.

İnternetten dijital transfer ortamında tüketiciler bazen güvenli ve ucuz ürünlere kolay ulaşabileceklerdir.Dövizin son dönemlerde TL karşısında artışının ülkemizin her bir vatandaşına verdiği zararların boyutları inkâr edilemez.

Yeni dijital talan sistemine karşı direnmeliyiz. Barış, demokrasi ve özgürlük dolu yarınlara kavuşmak hepimizin arzusudur. Bunun için tüm uluslar güzel yarınları için birleşmelidirler.

Ekonomist -Celal Turhan (GLOBAL KALEM)

 
ETİKET :   dünya ekonomi dijital yenilik celal turhan

Tümü
UA-147632479-1