9

 

Van'da belediye aracına silahlı saldırı

Van’ın Özalp ilçesinde Vefa Sosyal Destek Grubu kapsamında yardım götürdüğü belirtilen bir araca silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi ölürken, 1 kişi de yaralandı.

00:47:57 | 2020-05-15

GlobalKalem

Van Özalp'de belediyeye ait bir araca silahlı saldırı düzenlendi. İki kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Belediyeye ait otomobile yönelik saldırıda ölenlerin belediye personel şefi Yıldırım Demir (64) ve sivil Kinyaz Karalıoğlu (60) olduğu belirtildi. Olayda Taner Temizer isimli bir kişi de yaralandı. PKK tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen saldırının ardından Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“14 Mayıs 2020 günü pandemi tedbirleri kapsamında karantinaya alınan Özalp ilçesi Eğribelen Mahallesi’ne Vefa Sosyal Destek Grubu kapsamında 65 HD 084 plakalı araç ile yardım götüren Özalp Belediyesi ekibinin köye yardım dağıtıp ilçe merkezine dönerken, Mehmetalan Mahallesi yakınlarında saat 12.00 sıralarında arkalarından yaklaşan bir araç içerisinde bulunan kişi veya kişiler tarafından uzun namlulu silahlarla saldırıya uğramıştır.

Saldırıyı gerçekleştiren araç olay yerinden kaçmıştır. Saldırıda bir belediye çalışanımız ile ilçe merkezine dönerken yoldan aldıkları bir sivil vatandaşımız olay yerinde hayatlarını kaybetmiş, araçta bulunan diğer belediye çalışanımız ise saldırıdan yaralı olarak kurtulmuş ve Özalp Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Saldırganların yakalanması için bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatılmıştır. Ayrıca olay ile ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.”

HDP’DEN KINAMA

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Sancar ve Buldan’ın açıklamasında, “Van’ın Özalp ilçesinde, Vefa Destek Grubu’ndan 2 kişinin hayatını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Öncelikle hayatını yitirmiş olanlara rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralı yurttaşa da acil şifa diliyoruz. Toplumsal dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz korona virüs salgını döneminde yaşanan bu saldırı asla kabul edilemez. HDP olarak bu toprakların her bir karışının huzur ve barış içinde yaşanabilir hale gelmesi için hem demokratik siyasette hem de toplumsal alanda yapılması gerekenleri yerine getirmedeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” denildi.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1