9

 

"Tüm Gecelerin Bir Sabahı Vardır" /Psikolog Berna Melis Avcı yazdı!

01:50:05 | 2020-03-24
Psikolog-B.Melis Avcı
Psikolog-B.Melis Avcı     

Dünyaca zor bir süreçten geçmekteyiz. Yaşam insanoğlunun varoluşundan itibaren iyisiyle kötüsüyle devam etmekte bazen düşüp bazen kalktık hepimizin çok zor dönemleri oldu fakat önemli olan ilerleme gücünü, umudunu, sevgisini, hayalini kurabilmekte ve yitirmemekte...

Hani bebeklerde olur ya o ilk adımı atmak o kadar zordur ki kaç defa düşer yine kalkarlar ama sonunda dünya üzerindeki ayakta duruşlarına ve varoluşlarına inanarak hayat serüvenine tüm güçleri ile katılırlar. Yahut minik bir kuşu düşünün düşe kalka uçmayı öğrenir ve bu sayede uçsuz bucaksız yerlere kanat çırpar, belki de en güzel manzaraları seyredebilme şansını yakalar. Ufak görünümlü mucizevi şeylerdir bunlar. İnsanı yaşama bağlayan kilit noktalar tam da buralarda saklıdır aslında "umut et, inan, dene, sev ve ilerle" kriz anları bazen fırsat anlarıdır. Büyük besteciler en büyük veba salgınlarında en güzel bestelerini yarattılar mesela. Yahut en güzel şiirler, en büyük icatlar en büyük mucizeler en zor şartlarda bize gösterildi.

 Tedbir, bilgi, sabır, şükür, umut, saygı, sorumluluk ve gerçek bir inançla bakmak gereklidir belki de şu sıra, aslında her zaman yapmamız gerektiği gibi... İnanıyorum ki hepimiz zorluğun sonunda birçok şey öğreneceğizdir. Belki de tüm bunlar bizim dünyadaki kıyam-et (ayağa kalk) imizdir bu kelime hep bitiş olarak hissedildi nedense, belki de gerçek anlamı gibi ayağa kalkma dönemimizdir kim bilir? Cennet gibi bir dünyaya açılacak doğum sancılarımızın geçici bir bütünüdür belki de hepsi.

Zorda olsa her doğum sonucunda tertemiz bir ruh meydana getirir. Şunu unutmamak gereklidir ruhumuzu ne kadar sağlam tutarsak bedenimizde o şekli alır her şey bir bütünün parçasıdır çünkü. "Tüm gecelerin bir sabahı vardır" buna inanmak gerekli.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1