9

 

Görmezden geldiğimiz sıradanlaşan şeyler...

00:57:03 | 2020-07-17
Mücahid Yücel
Mücahid Yücel     

Selam olsun işi  vasfı ne olursa olsun işini hakkıyla yerine getirene,selam olsun kimsenin hakkını yemeden iş sahibiyim diyebilene ve selam olsun alın terinin kıymetini bilen,işçi ve emekçinin hakkını hakkıyla veren iş verene...
Geçtiğimiz günlerde gençlerin üniversiteli olabilme hayali ile girdikleri bir sınav atlattık.Ne kadar da kolaymiş yazınca, atlattık nokta bitti.
Halbuki o atlattık kelimesinin içinde ne sırlar gizli.Gizli derken yanlış anlamayın kimsenin birşey sakladığı yok.Bizlerin görmezden geldiğimiz, kör olduğumuz,artık sıradanlaşan şeylerden bahsediyorum.
Mesela; evladı iyi bir yere gelebilsin diye varını yoğunu ortaya koyan babamız,sınav sonucuna göre intihara meyleden kızımız, gelecek kaygısıyla kafayı yiyen oğlumuz gibi ve iyisiyle kötüsüyle verebileceğim bir yığın örnek verebilirim.
Ama dedim ya sıradanlaştı artık kör olduk gizledik.Kimseden değil kendimizden gizledik çünkü kolayımıza geldi.Görmediğimizden mesul değiliz ya vicdanımız sızlamıyor  görmeyince...
Biz görmeye duralım, duralım ama durmayan şeyler var zaman gibi...
Dünya bu, durmadan dönüyor öyle dönüyor ki, günü geldiğinde görmezden geldiğimiz ne varsa önümüze çıkı veriyor.. Bazen ruh hastası bir amirimiz olarak, bazen yerdeki çöpü kaldırmaya gocunan temizlik görevlisi, bazen çalıştığı ortamda yalakalık yaparak terfi yapabilecegini zaneden mesai arkadaşı,
bazen mezun olduğu bölümle alakası olmayan birilerinin aracılığıyla bir yere gelebilmiş çalıştığı birimde ehli olmadığı işi yapmaya çaIışırken, insanları mağdur eden bir memur olarak önümüze çıkabiliyor.Bazılarımız başarıyor üniversiteli olmayı bazılarımızda sadece üniversiteli olarak kalabiliyor ne yazık.
İçinizi kararttım değil mi? Amacım karamsarlığa doğru yol açmak değil aslında, sadece öğrenciliğim geldi aklıma ve iş hayatımda gözüme çarpanları çarpıttım gözünüze,hani görmezden geliyorduk ya kör olmuştuk.
Ben sanki bir şeyler görür gibiyim.Karartı değil zifiride olsa benim umudum var...
Hani selam olsun dedik ya,işte onlar benim umudum...
Belki bir çoğu üniversiteli bile değil ama,bazen çalışanlarını ailesi olarak gören,baba şefkatiyle kucaklayan bir amir,bazen yerdeki çöpü vatani görevini yaparcasına yerden alan temizlik görevlisi,bazen yanlışını düzelten eksiğini tamamlayan mesai arkadaşı,bazende dişini tırnağına takmış kimsenin aracı olmadan kendi hakkıyla hakettiği yerde ehli olduğu işi yaparken tebessümü yüzünden eksik etmeyen bir memur olarak önümüze çıkı verecek.
Paslı kulakların çınlaması bulanık gözlerin aydınlanması ümidiyle...
 
Mücahit Yücel-Harbi harbiden-Global Kalem
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1