9

 

Pogrom ve Irkçılık-Mehmet Güzel yazdı!

23:58:20 | 2024-07-07
MEHMET GÜZEL
MEHMET GÜZEL     

Irkçılığa dair işin uzmanları "ırkçılık ağır bir psikolojik rahatsızlık" tespitlerine  rağmen ben bir kez daha vurgulama gereği duyarak yazıma başlamak istiyorum.
Geçen yıl Mart ayında Bursa da Bursa spor ile Amed spor arasında lig maçı oynanmıştı. Sözkonusu maç öncesi Bursa spor taraftarları akşamdan derin güçlerce terörize edilerek Amed sporlu futbolculara yönelik taciz ve kimi saldırılar geceden sabaha kadar devam etmişti.
Ertesi gün maç başlar başlamaz trübünlerde başta "beyaz toroslar"olmak üzere çeşitli pankartlar açılmıştı. Beyaz torosların ne anlama geldiğini ve bununla ne mesaj verilmek isteniyor herkesin malümu.
Başta" yeşil" kod adlı tetikçi kontörgerilla elemanı ve işkencecinin posteri çıkartılıp maç esnasında trübünlerde dolaştırılması basite alınacak bir durum değildi.Bu eli kanlı kontörgerilla elemanını 90'lı yıllarda Kürt coğrafyasında nasıl cinayetler işlediğini biliyoruz
Böylesi faşist ve ırkçılık sembolleriyle kitleleri konsolide etmek bir konturgerilla stratejisi olduğunu biliyoruz.
Geçmişte, Rumlara karşı 6-7 Eylül 1955 "pogromu"olarak uygulanan yöntemler yeri zamanı geldiğin de günümüzde de bu fırsat kaçırılmayarak bozkurt işaretleri eşliğinde vatan, bayrak, kuran ve ezan üzerinden birer seramoniye dönüştürülerek kitleler yeniden dizayn edilerek zehirleniyordu.
Türkiye-Avusturya maçı neticesinde gol sonrası bahse konu Türk futbolcunun  bozkurt işareti yapması spontane değildir.
Bizler bu işaretin ne anlama geldiğinin yabancısı değiliz.
Geçmişte, 12 Eylül öncesi NATO tarafından Türkiye gladyosu olarak eğitilen bahse konu grubun ve partinin kanlı geçmişi tazeliğini geçmişte olduğu gibi günümüz de de  kendi ülküdaşı olan Sinan Ateş cinayetinde görmek mümkün.
Geçmişte, sol-sosyalist gruplara karşı başlayan bu grubun kanlı cinayetler serisi  Maraş ve Çorum da Aleviler karşı soykırım derecesine vardırıldığını bir çoğumuz canlı tanığıyız.
Kayseri de Suriyeli mültecilere karşı uygulanan kanlı yöntemler ile Türk futbolcunun bu ırkçı işareti bir birinden bağımsız değildir.
Bu operasyon partisinin Sinan Ateş cinayeti ile iyice deşifre olması ve mahkeme sürecini sabote etmek onun tarihsel taktik ve stratejik hamlelerinden öte bir şey değildir.
Yaşanan olayları arda sıraladığımızda uygulanan pratikler bir merkezden tertiplendiğini görüyor ve izliyoruz.

Mehmet Güzel-GlobalKalemYüksel
Yazılarınızı beğenerek okuyorum,diliniz güçlü, üslubunuz anlaşılır. kaleminize sağlık, her hafta yazılarınızı okumak bir keyif

ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1