9

 

Özgür Özel'den ‘Kobani davası’ mesajı!

TBMM'deki grup toplantısında Kobani Davası ile ilgili de konuşan Özgür Özel, sanıkların adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini belirterek AİHM kararları ve anayasaya uygun bir karar çıkması gerektiğini söyledi.

16:49:52 | 2024-05-14

GlobalKalem

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

10 sene önce Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliam nedeniyle partisinin geçen hafta Soma'da olduğunu hatırlatan Özgür Özel, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına bir kez daha başsağlığı iletti.

87 duruşmanın görüldüğü davada ilk günlerden sonra pek çok siyasi partinin ve medyanın ilgisini azalttığını vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

"İlk günlerde müthiş bir adalet mücadelesi, kararı verecek genç bir hakimin karardan önce değiştirilmesiyle önce birinci kademe mahkemesinde hepimizin yüreklerini sızlatan bir karar alındı. Yargıtay kararı bozdu, müebbet istemiyle geri yolladı. 5 üyenin 3'ü görevden alındı ve yerine 3 yandaş atandı."

"Çiftçi ektikçe zarar ediyor"

Özgür Özel, Dünya Çiftçiler Günü'nü de kutladı. "Çiftçiler olmazsa hayat olmaz" diyen Özgür Özel, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet en doğru tespiti yaptı ve tarımın potansiyeline erişmesi için büyük hamleler yaptı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında toprak reformu ile topraksız çiftçiyi topraklandırma, kırsal restorasyon çalışmaları umut verici şekilde yapıldı. 20 yıldır uygulanan politikalarla Türkiye'nin ekilen arazileri azaldı. Çiftçi ektikçe zarar eden, ürettikçe iflas eden bir kısır döngü içinde. Birillerinin önceliği beşli çeteler ve yandaş şirketler. CHP'nin önceliği vatanın gerçek efendileri."

"Beşli çetelerle ilgili bir şey gördünüz mü?"

Tasarruf genelgesinin kamuda emekli olan çalışanlar kadar yeni istihdam yaratılmasını öngören maddesine itiraz ettiklerini vurgulayan Özel, atanmayan öğretmenler üzerinden örnek verdi. Kendisini dinleyenlere "Beşli çetelerle ilgili bir şey gördünüz mü?" diye soran Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Çok kazanandan çok, az kazanandan az alınır"

"İtibardan tasarruf olmaz diye Saray harcamalarını savunanlar vardı. Mehmet Şimşek 2015'te makam araçları için 'çerez parası' diyordu, şimdi 3 yıllık tasarruf genelgesi hazırlamış. Demek ki o zaman garibanların dostu olanlar doğru söylemiş. Koca genelgede umudumu artıran tek madde vergide adalet. Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor. Bunun 65'i dolaylı vergi.

Yani mazot, doğalgaz, su... Bu ürünlere en zengin fabrikatör de orada çalışan işçi de aynı vergiyi ödüyor. Dolaylı verginin adaletsizliği bu. Kalan 24 ise işçinin, emekçinin, emeklinin, memurun daha maaşını çekmeden kesilen parası. 11 ise herkesin gelirinden ödediği vergi. Vergi çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç alınır."

Kobani davası mesajı: Adil bir karar bekliyoruz

Son olarak perşembe günü karar çıkması beklenen Kobani Davası ile ilgili de konuşan Özgür Özel, sanıkların adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini belirterek AİHM kararları ve anayasaya uygun bir karar çıkması gerektiğini söyledi:

"Sayın Demirtaş'ı, eş genel başkanları ve 108 kişiyi aldılar, 18 kişiyi içeride tutuyorlar. Esasen HDP'li siyasetçileri siyasetten uzaklaştırma davası ve adil bir yargılanma hakkı sağlanmaksızın yargılandıkları bir dava. Bu dava perşembe günü görülecek. Bu davayı da güçlü bir heyetle takip edeceğiz. Adalete uygun bir karar çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Yargının siyasi otoriteden uzak tutulması beklentisi her yurttaşın beklentisidir. Yargılama öyle olmadı ama kararın en azından evrensel hukuk kurallarına uygun olmasını, AYM ve AİHM kararlarının uygulanmasını ümit ediyoruz."
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1