9

 

Japonya'da, öğrenciler yerine robotlar diploma aldı

Japonya’da Business Breakthrough Üniversitesi (BBT Üniversitesi), korona virüsü salgını nedeniyle mezuniyet törenine katılamayan öğrencileri için uzaktan görüntülü katılıma imkan sağlayan robotlar aracılığıyla mezuniyet töreni düzenledi. Başkent Tokyo’daki BBT Üniversitesi, Japon bir firma tarafından geliştirilen robotlar aracılığıyla, öğrencilerini çevrimiçi bir törenle mezun etti.

20:32:17 | 2020-04-07

GlobalKalem

GLOBAL KALEM- Japonya'nın başkenti Tokyo'da, korona virüsü nedeniyle mezuniyet törenine katılamayan üniversite öğrencileri robotlar aracılığıyla mezun oldu. Çevrimiçi törende diplomaları robotlar aldı.

Törende görevli olan dört öğrencinin kontrol ettiği robotlara, mezun olacak öğrenciler Zoom isimli video konferans programıyla uzaktan bağlandı. Robotun ön kısmındaki tablet üzerinde görüntüleri yer alan öğrenciler, mezuniyet elbisesi giydirilmiş robotlar aracılığıyla sırasıyla üniversite yetkililerinden diplomalarını aldı.

‘ÖĞRENCİLER SEVİNÇLE KARŞILADI’

BBT Üniversitesi İşletme Fakültesi Küresel Yönetim Departmanı Dekanı Prof. Shugo Yanaka, üniversite olarak korona virüsü nedeniyle özel bir mezuniyet töreni düzenlemeye karar verdiklerini belirterek, mezuniyet töreninde yer alan robotların Japonya merkezli robot teknolojileri alanında üretim yapan bir firmanın ‘newme’ isimli ‘Avatar’ robotları olduğunu söyledi.

Robot, 2,9 km hızla hareket edebiliyor. 15,5 kilogram ağırlığa ve 150 cm uzunluğa sahip olan robot, yüz kısmında yer alan Full HD ekrana sahip tablet aracılığıyla farklı amaçlara yönelik kullanılabiliyor. Uzaktan kontrol aracılığıyla hareket ettirilebilen robot, tam şarj kapasitesiyle 3 saate yakın çalışabiliyor.

Yanaka, “Öğrencilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Robotların olduğu böyle bir mezuniyet töreni beklemediklerini, korona virüsü sürecinde böyle bir imkan sağlamasını sevinçle karşıladıklarını söylediler” dedi.

‘GERÇEK BİR TÖREN GİBİ OLDU’

Törende yer alan robotların sadece online iletişimle sınırlandırılamayacağını, fiziksel olarak bir temsil imkanı sağladığını dile getiren Yanaka, şunları söyledi:  “Öğrencilerimiz bu robotlar sayesinde nerede olduklarının bir önemi olmadan aktif bir şekilde bizimle iletişim kurdu. Onlar sanki yanımızdaymış gibi hissettik. Bu nedenle, robotlarla düzenlediğimiz mezuniyet törenini sanal değil gerçek bir tören olarak nitelendiriyorum. Bu ışınlanma gibi bir şey. Şu anda dünya olarak bir sıkıntı içerisindeyiz ve bu noktada yeni teknolojilerle fark oluşturabiliyoruz. Özgür ve geniş vizyonlu beyinlerle çığır açıcı fikirler üretilebilir.” (AA)

 
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1