9

 

İSTANBUL VALİSİ : Cumartesi Anneleri’ne toplanma izni nasıl verildi?

İçişleri Bakanı’nın Süleyman Soylu olduğu dönemde Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Cumartesi Anneleri’nin İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda toplanmasına izin verilmiyordu

16:05:16 | 2024-01-25

GlobalKalem

Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması gerektiğini belirten Anneler her hafta sonu Galatasaray Meydanı’nda toplanmak istiyor ancak gözaltına alınıyorlardı.

Geçen mayıs ayındaki seçimlerden sonra kabinede değişikliğe gidildi ve İçleri Bakanlığına eski İstanbul Valisi Ali Yerlikaya atandı.

Yerlikaya'nın atanmasının ardından Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda toplanmalarına izin verilmeye başlandı.

İstanbul Valisi Davut Gül Cumartesi Anneleri’ne izin verilmesi sürecinde yaşananları Habertürk canlı yayınında anlattı. Vali Davut Gül şunları söyledi:

“İstanbul Valimizin İçişleri Bakanı olmasıyla beraber, Bakanlığın belli konulardaki bazı kararları tekrar gözden geçirildi. Sayın Bakanımızın İstanbul'da Cumartesi Anneleri'yle ilgili genel yaklaşımı daha insani, daha insancıl. Polislerle vatandaşları karşı karşıya getirmek istemeyen genel çerçevesi vardı. Bununla ilgili hem emniyete hem bizlere talimatları oldu. Biz de taraflarla konuştuk. 'Ne istiyorsunuz' dedik. Onlar da 'İstiklal Caddesi'nde gösteri yapmak istiyoruz' dediler. İstiklal Caddesi çok kalabalık, göz önünde bulundurmamız gereken onlarca kriter var. Dolayısıyla İstiklal Caddesi'nde olamayacağını izah ettik. Kendileri de çok anlayışla karşıladılar. Bir ziyaret yapmak istediklerini söylediler. Biz de uygun gördük. Gösteri yapmadan, güvenliği olumsuz etkilemeden daha sembolik rakamla açıklama yapabilecekleri ortam oluşmuş oldu. Karşılıklı diyalogla oldu. Onlar da çizilen çerçeveye uydular. Vali yardımcımız, ben ve emniyetteki arkadaşlarımız görüştü. Atmosfer çok iyiydi. Ne yapmak istediklerini anlattılar. Cumartesi Anneleri'nin kayıp olarak iddia ettikleri kişilerin hiçbirisi son 20-25 yılda kaybolmamış. 2000 yılından önce kaybolan kişiler. Bunlar bugünün sorunu değil. Eski Türkiye döneminden kalan problemler. 3-5 sene önce ya da 'geçen hafta çocuğum kayıp' diyen kişiler değil. 90'lı yıllarda kaybolan kişiler. Şu anda 10 kişiyi geçmeyecek şekilde gelip basın açıklamasını yapıp, dağılıyorlar. Diyalogla ve bakanımızın koyduğu kriterlerle mesele çözüldü.”




ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1