9

 

İsrail: Hamas Gazze'nin kuzeyinde kontrolü kaybetti

srail ordu sözcüsü, Hamas'ın Gazze'nin kuzeyinde kontrolü kaybettiğini açıkladı. Sözcü, bugün Gazze'nin kuzeyinden güneye 50 bin Filistinli'nin geçtiğini belirtti.

13:51:33 | 2023-11-09

GlobalKalem

İsrail Ordu Sözcüsü Amiral Daniel Hagari, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hamas’ın Gazze'nin kuzeyindeki kontrolünü kaybettiğini ve binlerce sakinin güneye doğru hareket ettiğini belirtti.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Hagari “Hamas kuzeyde kontrolü kaybettiği için 50 bin Gazzeli kuzeyden güneye doğru gidiyor. Hamas kontrolü kaybetti ve kuzeyde kontrolü kaybetmeye devam ediyor." dedi.

Hagari, ateşkesin söz konusu olmadığını fakat sivillerin güneye hareket edebilmeleri için İsrail'in belirli zamanlarda insani mola verilmesine izin verdiğini belirtti.

Reuters, 401’inci tugayın komutan yardımcısı Yarbay Ido’nun şunları dediğini aktardı: “İki hafta süren uzun bir çatışma oldu. Bu bir operasyon değil, bir savaş. Bu, Hamas’ın varlığı sona erene kadar uzun bir süre devam edecek.”

İsrail, Gazze’deki hava ve kara saldırıları sonucu en az 130 Hamas tünelini imha ettiğini iddia etti. İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde Hamas savaşçıları ile çıkan çatışmada bir askerin daha öldürüldüğünü duyurdu. Çarşamba günü iki askerin hayatını kaybettiğini duyurarak kara operasyonunun başlamasından bu yana ölü sayısı 34’e yükseldi.

Kassam Tugayları ise telegram hesabından İsrail’e ait bir tankı yakın mesafeden roketlerle vurduğu videoyu yayınladı.

Lübnan’daki Hizbullah’ın iki numaralı ismi olan Şeyh Naim Kasım, İsrail’le olası bir savaşın bedelini ödemeye hazır olduklarını söyledi. Kasım, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının şiddetlenmesi halinde savaşın bölgeye yayılma riski olduğunu savundu.

BM, G7 ve NATO'dan açıklamalar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres , Gazze'de sivilleri bombalamanın İsrail'in imajına katkı yapmadığını söyledi.

Sivil kayıpların büyüklüğüne dikkat çeken Guterres, "İsrail'in askeri yönteminde bir hata olduğu açık" dedi.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Volker Türk ise "Filistinli sivillerin toplu olarak cezalandırmasının savaş suçu anlamına geldiğini" belirterek, sivillerin göçe zorlanmasını eleştirdi.

İsrail ordusu sadece dün, 50 bin sivilin Gazze kentinden güney bölgelere göç ettiğini açıkladı.

NATO ve G7 ülkelerinden de peş peşe açıklamalar geldi.

Japonya'da toplanan G7 dışişleri bakanları, İsrail'in kendini savunurken uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Gazze'deki insani durumun ağırlığına dikkat çekerek, müttefik ülkelerin yardımlar için çatışmalara ara verilmesini desteklediğini belirtti.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu çatışmalara ara verilmeyeceğini yineledi.

Önceki gün "kent merkezine girdik" diyen İsrail ordusundansa dün, Hamas'ın Gazze'nin kuzeyinde kontrolü kaybettiği açıklaması geldi.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü, çatışma bölgesinin ortasında kalan Şifa Hastanesine tıbbi malzeme gönderdiklerini açıkladı. Yardımın hastaneye ulaştığı belirtildi.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1