9

 

İsrail’den Erdoğan'ın Hamas ile ilgili sözlerine ilk tepki

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözleri, dünyanın gördüğü dehşeti ve tartışmasız gerçeği değiştirmeyecektir. Hamas eşittir IŞİD" ifadelerini kullandı.

20:45:25 | 2023-10-25

GlobalKalem

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İsrail'i sert bir dille eleştirdi.

"Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur" diyen Erdoğan "İsrail'e gitme projesini" iptal ettiğini, Türkiye'nin İsrail devletiyle sorunu olmadığını ancak İsrail'in Filistin'e karşı "bir örgüt gibi davrandığını" söyledi.

İsrail: Hamas, IŞİD'den beter, alçak bir terör örgütüdür

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini reddettiklerini söyledi.

Haiat, "Hamas, bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıları vahşice ve kasıtlı olarak katleden, sivilleri rehin alan, kendi halkını canlı kalkan olarak kullanan, IŞİD'den daha beter alçak bir terör örgütüdür. Türkiye Cumhurbaşkanının terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözleri bile tüm dünyanın gördüğü vahşeti ve kesin gerçeği değiştirmeyecektir: Hamas eşittir IŞİD" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar, Erdoğan'ın bu açıklamalarına sert bir yorumda bulundu.

Zohar, X hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

''Erdoğan terörü destekliyor. Artık Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden hesaplamanın zamanı geldi.''
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1