9

 

İşçi Filmleri Festivali’nden: Savaşa karşı barış için şarkılar söylendi

19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Filistin’le dayanışma temasından hareketle İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Kardeş Türkülerin katılımıyla “Filistin yaşasın” konserini gerçekleştirdi.

18:40:38 | 2024-05-10

GlobalKalem

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Filistin’le dayanışma temasından hareketle İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Kardeş Türkülerin katılımıyla “Filistin yaşasın” konserini gerçekleştirdi.

Festival gönüllüsü Yılmaz Çelik’in Filistin eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanması üzerine bugün bu konserde olamayacağı bilgisi verilerek alkışlarla dayanışma mesajı verildi.

TTB Önceki İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu konuşmasını yapmak üzere sahneye çağrıldı. Çerkezoğlu ‘İki şehrin hikayesi’nin girişini okudu ve “Peki romanlara değil de hayata bakınca ilk akla gelen, vicdana ilk çarpan şehir hangisidir? Tek bir şehir akla gelir. İlk sırayı Gazze alır. Filistin’in kalbi” dedi. Ardından “Çoğu çocuk bir kısmı yaşlı ve hasta öldüler, ölmeye devam ediyorlar. Filistin’in kaderi böyle dercesine ya da buraların tabiriyle sessiz…” diye ekledi.

"FİLİSTİN’LE DAYANIŞMA YOLLARI BULMALI"

Çerkezoğlu konuşmasında, “Fairuz’un yanına türküleri eklemek gerek. Filistin’le dayanışmak için yollar bulmak, İsrail’i boykot etmek gerek. Refah’ta evleri yıkan buldozerin önüne kendini siper ederek hayatını kaybeden Rachel Corrie’nin anısına, cesaretine mücadelesine saygı duymamız gerek” ifadelerini kullandı ve bütün halklarla dayanışmayı büyütmek üzere Kardeş Türkülere sahneyi bırakarak “Her türlü ayrımcılığa karşı çıkmanın mazlumdan yana olmanın zamanı. Ağı hep beraber sulardan çekmek zamanı” dedi. Çerkezoğlu, “Yaşasın Filistin, yaşasın halkların kardeşliği” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

"BİR FİLİSTİN VARDI, BİR FİLİSTİN GENE VAR"

Sahneye çıkan Kardeş Türküler “Yıllardır savaşa karşı barış diyerek şarkılar söyleyen biz Kardeş Türküleri bu konsere davet ettikleri için bu yıl on dokuzuncusu gerçekleşen emek adalet ve barış için yapılan İşçi Filmleri Festivali’ne çok teşekkür ederiz” dedi. Ardından Fairuz’un Wa Habibi adlı parçasından sözleri Mahmud Derviş’e ait olan Filistinli Sevgili adlı şiirden “Ve ant içerim ki/bir mendil işleyeceğim yarına kadar/gözlerine sunduğum şiirlerle süslü/ve bir tümceyle, baldan ve öpücüklerden tatlı:/Bir Filistin vardı/bir Filistin gene var!” dizeleri okundu.

Sonrasında “Dilleri kardeşliğinin çok güzel bir örneği olan iki dilde Türkçe Kürtçe sallana sallana hep birlikte söyleyelim” ifadesiyle “Sallana Sallana” türküsü söylendi.

Konser Keçe Kurdan parçası ve seyircilerin halay çekmesi ve büyük bir coşkuyla sonlandı. Konser sonunda “Nehirden Deniz’e özgür Filistin” sloganı atıldı.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1