9

 

Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya'nın Köln kentinde son yolculuğuna uğurlandı

3 Mayıs Çalışan Gazeteciler Gününde yaşadığı Almanya'nın Köln kentinde hayatını kaybeden Gazeteci Celal Başlangıç için bugün çok sayıda seveninin katıldığı bir tören düzenlendi. Köln'ün Nippes semtinde bulunan Nordfriedhof Mezarlığında toprağa verilen Başlangıç'ın cenaze törenine ailesi, meslektaşları, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

18:46:19 | 2024-05-10

GlobalKalem

Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya eyaleti eski milletvekili Arif Ünal'ın açılış konuşmasıyla başlayan törende gazeteciler Erk Acarer, Günay Aslan, Hasan Cemal, Ragıp Duran, Kemal Göktaş, Osman Okkan ve Banu Güven birer konuşma yaptı. Başlangıç'ın ömrü boyunca gerçeğin peşinde koştuğunu ifade eden meslektaları bu yönüyle hem yeni gazetecilerin yetimesine örnek olduğunu ifade ettiler.

2017'den beri Köln'de yaşayan ve Artı TV ve Artı Gerçek üzerinden Türkiye'deki emek ve demokrasi mücadelesine destek veren Başlangıç'ın son gününde kadar Türkiye'nin sorunları üzerine kafa yorduğunu değişim umudunu hep koruduğuna işaret ettiler.

Gazeteci eşi Ayşe Yıldırım'ın konuşma yerine törene katılanların önünde eşiyle vedalaşması pek çok katılımcının gözyaşlarını tutamamasına yol açtı.

Mezarı başında ise törene katılan Türk Tabipler Birliği (TTB) eski Başkanı ve Evrensel yazarı Şebnem Korur Fincancı, aydınlık yarınlar için mücadeleye devam edeceklerinin sözünü verdi.

Celal Başlangıç'ın cenaze töreninde elinde gül taşıyan Şebnem Korur FincancıTörene Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, çok sayıda eski HDP milletvekili, Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi, gazetemizin yazarları; Yusuf Karataş ve Yücel Özdemir de katıldı.

CELAL BAŞLANGIÇ KİMDİR?

1956'da İstanbul’da doğan Başlangıç Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978'de mezun oldu. Ege Ekspres, Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı.

1981-1984 arasında Cumhuriyet'in Adana bölge temsilciliği, iç politika servis şefliği, yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Evrensel'in ilk genel yayın yönetmeni oldu, Radikal gazetesinin kuruluşu arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi internet sitelerinde de yazarlık yaptı.

Özellikle 90'lı yıllarda Güneydoğu'daki hak ihlallerine ilişkin yaptığı haberlerle tanınan Başlangıç, Şırnak'ın Cizre İlçesi Yeşilyurt Köyü'nde köylülere askerler tarafından dışkı yedirildiğine ilişkin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberi ile hafızalara kazındı. Başlangıç, hazırladığı haber dosyaları ve söyleşilerle Türkiye basın tarihinin en önemli gazetecileri arasına girdi.

Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi. (Köln/EVRENSEL)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1