9

 

Eski HDP Milletvekili Hüda Kaya tutuklandı

Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Kobanê soruşturması gerekçesiyle havalimanında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

18:15:27 | 2023-11-01

GlobalKalem

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında tutuklama kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, saatlerdir bulunduğu İstanbul Havalimanı’nda uçağının kalkmasına 10 dakika kala gözaltına alınan Kaya'nın savcılığa ifade verdiği belirtildi. Hüda Kaya'nın avukatı Zilan Leventoğlu, yaptığı açıklamada, müvekkilinin ifadeye hazır olduğunu defalarca bildirmesine rağmen kaldırılmayan "kaçaklık kararı" nedeniyle "haksız ve keyfi bir şekilde" gözaltına alındığını aktardı. Av. Leventoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kamuoyuna;

Hüda Kaya, yurt dışında bir programa katılmak için bulunduğu İstanbul Havalimanı'nda haksız ve keyfi bir şekilde gözaltına alınmıştır. Aylardır ulaşılabilir olmasına ve ikametinde olmasına rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaçaklık karar verilmiştir.

Hüda Kaya hakkında 27 Eylül'de hukuksuz bir şekilde kaçak kararı alınması akabinde, tarafimızca bu karara itiraz edilmiş, kaçak olmadığı, ikametinde ulaşılabilir olduğu, telefonlarının açık olduğu, her zaman ifadeye hazır olduğu hem sözlü hem yazılı olarak defalarca belirtilmiş olmasına ve yakın tarihlerde İstanbul Cumhuriyet savcılığına gidip ifade vermiş olmasına rağmen, yine kendisinin savcılık kalemi ile görüşüp gerekirse Ankara'ya gelebileceğini, ifade için hazır olduğunu kaçaklık kararının kaldırılması gerektiğini söylemesine rağmen kaçaklık kararı kaldırılmamış, Hüda Kaya'nın ifade vermek istemesi keyfi şekilde engellenmiştir.

Sonuç olarak bugün müvekkilimiz Sayın Hüda Kaya saatlerdir havalimanında olmasına, pasaport işlemlerinin sorunsuzca gerçekleşmesine rağmen uçağın kalkmasına 10 dakika kala yine tamamen keyfi bir şekilde çıkışınız mümkün değil denilerek gözaltına alınmıştır. 
Bu tamamen haksız, keyfi ve hukuksuz süreci kamuoyunun takdirine bırakıyoruz..."

TUTUKLAMA KARARI

Gözaltına alınan Hüda Kaya hakkında tutuklama kararı verildi. AA'nın haberinde Kaya'nın Kobane eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandığı belirtildi.

HEDEP: HERKESİ HUKUKSUZLUĞA İTİRAZ ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Hüda Kaya’nın tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  

“İktidarın Kobanî kini dinmiyor; Hüda Kaya’nın tutuklanması intikam siyasetinin sonucudur” başlığıyla yapılan açıklamada, “Hüda Kaya, her dönem hak savunucusu kimliği ile dikkat çekmiş, hiçbir zaman egemenlerin baskılarına boyun eğmemiş bir yol arkadaşımızdır. Gözaltına alınıp tutuklanması da iktidarın partimize, siyasetimize, kendisi gibi düşünmeyenlere ve teslim olmayan toplumsal kesimlere yönelik intikam siyasetinin sonucudur” denildi. 

"KADIN KİMLİĞİNE YÖNELİK SALDIRI"

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Hüda Kaya, hakkındaki fezleke için avukatı vasıtasıyla birkaç kez ifade vermek istemiş, ancak soruşturma savcılığı ifadesini almamıştır. Soruşturmada kaçak muamelesi yapılmış ve bir program için yurt dışına gideceği sırada İstanbul Havaalanında gözaltına alınarak adeta kendisine tuzak kurulmuştur. Hüda Kaya’nın özellikle bugün, yani 1 Kasım Dünya Kobanî Gününde tutuklanması tesadüf değildir. ‘Kobanî düştü düşecek’ diye hayal kuranların yaşadığı hüsran, yıllardır özellikle Kürt halkına ve partimize yönelik bir intikam duygusuna dönüşmüştür. Halen devam eden ve hukukun yerle bir edildiği Kobanî Kumpas Davası bunun sonucudur. Hüda Kaya’nın bir kadın devrimi olan Kobanî Direnişinin yıl dönümünde tutuklanmış olması ayrıca kadın kimliğine yönelik de bir saldırıdır. 

"YAPILAN AHLAKSIZDIR"

Yıllardır 28 Şubat’tan nemalanan AKP, o dönemin mağdurlarından Hüda Kaya’ya bugün daha büyük bir mağduriyet yaşatmaktadır. Çünkü Hüda Kaya, AKP iktidarının belirleyip domine etmek istediği ‘iktidar ve devlet dindarlığı’nın dışında bir inanç yaşamış ve bunun gerektirdiği gibi hakkı, hukuku ve adaleti savunmuştur. İktidar, Kaya şahsında gelişen muteber muhafazakar kimliğe itirazı cezalandırmak istemiştir.  Bu yapılan, haksız ve hukuksuz olduğu kadar ahlaksızdır da. Başka coğrafyalardaki savaşlar için timsah gözyaşı dökerek ‘mazlumların dostu’ hamaseti yapan iktidar ve sözcüleri, bu toprakları mazlumların mağduriyetler coğrafyasına dönüştürmüştür. Elindeki devlet gücüyle Kürtlere ve ezilenlere büyük bir zulüm uygulamaktadır.

Buradan şunu bir kez daha ifade ediyoruz: Yıllardır uyguladığınız hiçbir saldırı ve baskı bizi yolumuzdan alıkoyamadı, bugün de hiçbir saldırınız bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Siz saldırdıkça biz güçleneceğiz, siz tutukladıkça biz çoğalacağız ve bu zulmünüz mutlaka bir gün sonunuzu getirecek. HEDEP olarak; iktidarın bu nobran ve kendisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan zulmüne karşı herkesi duyarlı olmaya ve bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırıyoruz."

HEDEP İstanbul İl örgütü de tutuklama kararının ardından yaptığı paylaşımda "Önceki dönem İstanbul milletvekilimiz Hüda Kaya'nın havalimanında gözaltına alındıktan sonra tutuklanması, devam eden siyasi kırım operasyonlarının devamıdır. İktidarın bu saldırıları karşısında daha fazla kenetlenerek yolumuza devam edeceğiz!" dedi. (HABER MERKEZİ)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1