9

 

DİSK'in "adalet" yürüyüşü 3. gününde: Herkesin hakkı için yürüyoruz

"Gelirde Adalet, Vergide Adalet" talebiyle DİSK’in İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüşü, üçüncü gününde devam ediyor. Kocaeli'den Yalova'ya uğurlanan DİSK heyeti, yürüyüşün önemine dikkat çekerek, "Asıl meselemiz memleket meselesi. Bu mesele emeğiyle geçinen esnafın, memurun, çiftçinin meselesi. Biz sadece DİSK’in üyelerinin kazanımı için değil herkesin hakkı için yürüyoruz" açıklaması yaptı.

15:51:52 | 2023-11-15

GlobalKalem

Fotoğraf: BirGün | Dilan Esen

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Gelirde Adalet, Vergide Adalet" talebiyle başlattıkları Ankara Yürüyüşü’ne devam ediyor.

DİSK heyeti, yürüyüşün üçüncü gününde Kocaeli’den Yalova’ya uğurlandı.

Kocaeli’ndeki İnsan Hakları Parkı’nda yapılan açıklamada konuşan DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı, "Vergide gelirde adalet çerçevesinde yürüyüşümüz devam edecek" diyerek şöyle devam etti:

"Vergi dilimi nedeniyle var olan satın olma gücünün düşmesiyle alım gücü düşüyor. Çok kazanandan çok, az kazanandan az alındığı yeni bir vergi düzenine ihtiyaç var. Ne kadar adaletsizlik varsa ortadan kaldırılması için yaptığımız bu yürüyüş önemli bir yürüyüştür. Burası sanayi ve emek bölgesi. Emeğin bu yürüyüşe verdiği destek bizi çok mutlu etti. Yürüyüşümüz Türkiye’de ses getirdi. Asıl meselemiz memleket meselesi. Bu mesele emeğiyle geçinen esnafın, memurun, çiftçinin meselesi. Biz sadece DİSK’in üyelerinin kazanımı için değil herkesin hakkı için yürüyoruz."

DİSK’in Ankara yürüyüşü heyeti Yalova’da emekçilerin ve halkın desteğiyle karşılandı. Cevdet Aydın Parkı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "İstanbul’dan Ankara’ya yürüyoruz. Bu yola çıkarken bu yolda umut var dedik. Gelirde adalet için yürüyoruz. İki yıldır bu mücadekeyi ülkenin dört bir yanında adım adım karış karış büyütüyoruz" dedi.

"MUTLAKA BİZ KAZANACAĞIZ"

"Bizler bu ülkede yaşıyor ve çalışıyoruz, bu ülkenin tüm değerlerini biz üretiyoruz. Ve bundan payımızı alıp insanca yaşayacağımız ücret istiyoruz" diyen Çerkezoğlu, şöyle devam etti: 

"Kadınlar olarak yaşadığımız her türlü eşitsizliği ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak istiyoruz dedik. DİSK yürürse işçiler yürürse bütün karanlıklar ortadan kaldırılır, ülkenin geleceği aydınlanır. Yalnız yürümeyeceğiz dedik, bu ülkede yaşanan tüm adaletsizliklere karşı, işsizliğe ve yoksulluğa karşı insanca yaşam isteyen herkesin sesi olacak dedik. Bu ülkedeki düzenin bütün çarkları yoksuldan alıp zengine vermek için dönüyor. Her gün daha fazla yoksullaşıyoruz. En adaletsiz vergi sistemiyle yaşıyoruz. Bir ülkede dolaylı vergilerin oranı ne kadar yüksekse o ülkede vergi adaletsizliği o kadar yüksektir. Biz daha ücretimizi almadan peşin peşin vergimizi ödüyoruz. Ödediğimiz vergi her ay daha fazla artıyor. Ocakta aldığımız ücreti kasımda da alabilmek için yürüyoruz. Bu yüksek enflasyon karşısında açlıkla mücadele ederken bir de vergi yükünün daha fazla artmasını asla kabul etmiyoruz. Eğer vergi miktarını artırmak istiyorsanız artık emekçinin cebine bakmaktan vazgeçin etrafınıza bakın. DİSK'in hazırladığı kanun teklifini kabul edin, Meclis'ten geçirin diyoruz. Sizlerden aldığımız güçle Ankara'ya yürüyoruz. Mutlaka biz kazanacağız çünkü bu ülke bu memleket bizim. Eşitliğin özgürlüğün barışın adaletin ve kardeşliğin hakim olduğu emeğin Türkiyesini mutlaka mutlaka kuracağız. Yolumuz açık olsun."
ETİKET :   #disk #adalet #yürüyüş

Tümü
UA-147632479-1