9

 

Deprem anında yapmanız gerekenler

Deprem anında yapılması gerekenler bugün yaşanan İstanbul depremiyle yeniden gündeme geldi. Deprem sırasında hangi sırayla neler yapmalısınız?

00:49:54 | 2019-09-27

GlobalKalem

İstanbul bugün 5.8 şiddetindeki depremle sallandı. 17 Ağustos 1999 depreminden bu yana yaşanan en önemli sarsıntılardan biri olan depremin ardından, bu tip durumlarda ne yapılması gerektiği de yine gündeme geldi.

İşte deprem anında yapılması gerekenler:

1) Deprem sırasında yapılması gereken en önemli şey paniğe kapılmamak ve yapacaklarınızı sakin bir şekilde gözden geçirmek.

2) Kapalı bir mekanda iseniz çevrenize düşebilecek eşyalardan, duvara sabitlenmemiş mobilyalardan ve pencerelerden uzak durmak.

3) Deprem anında ‘hayat üçgeni’ oluşturulabilecek alanları daha önceden tespit etmek.

4) ‘Hayat üçgeni’ oluşturmak için mobilya gibi sert eşyalardan ve çamaşır makinesi gibi boyu kısa olan sağlam beyaz eşyalardan yararlanabilirsiniz.

5) Deprem anında ‘hayat üçgeni’ oluşturulacak alana yönelerek, dizlerinizi yukarı doğru çekin. Yan yatarak ellerinizi baş kısmınızı koruyacak şekilde cenin pozisyonu alın.

6) Deprem bitene kadar hareket etmemeye özen gösterin.

7) Sarsıntı bittikten sonra binadan çıkmak için,asla asansör kullanmayın.Koşmadan merdivenlerde duvar taarafında yürüyerek dışarı çıkınız.

8) Binadan dışarı çıktığınızda en yakın afet toplanma alanına gidin. Buraya giderken binalar ile aranıza mesafe koyun.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1