9

 

DEM Parti Meclis Grubu Adalet Bakanlığı’na yürüdü

DEM Parti Meclis Grubu Kobani davasında HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer HDP'lilere ağır hapis cezaları verilmesi nedeniyle Ankara’da, Meclis’ten Adalet Bakanlığı’na kadar yürüdü.

12:35:07 | 2024-05-22

GlobalKalem

Yürüyüş sırasında "Kobanê onurumuzdur" ve "Kobanê Davası siyasi kumpas davasıdır" dövizleri ile Kobani davasında ağır hapis cezalarına çarptırılan HDP’lilerin fotoğraflarını taşıyan DEM Partili vekiller yürüyüş öncesinde basın açıklaması yaptı.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, AK Parti’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinden beri olağanüstü bir rejim inşa ettiğini belirterek, “Bu olağanüstü rejimin kendisi her gün yol alıyor. Rejim ilerlerken kedisini tahkim ederken demokratik siyaseti bastırmak ve kendi iktidarını sağlamlaştırmak istiyor" dedi.

Adalet Bakanlığı önünde de açıklama yapan DEM Partililer adına konuşan Grup Başkanvekili Sezai Temelli, “Savaşla Kürt meselesinin demokratik çözümünü yok sayarak ayakta durmaya çalışan bu iktidar kumpaslara dayanmış durumda. Bir kumpas davasıyla karşı karşıya kaldık onun sonuçlarını yaşıyoruz. Yüzlerce yıllık mahkumiyet kararları çıktı ki bu kararları tanımıyoruz. Çünkü bu kumpastı çünkü bu rejim ancak bununla ayakta durabileceğini biliyordu öyle de devam ediyor. Ama bu rejim yıkılacak bu rejim son bulacak bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu mücadele devam ediyor. Nasıl ki Selahattin Demirtaş Figen Yüksekdağ bu dava boyunca bu kumpası teşhir etmişse didik didik bu rejimin ipliğini pazara çıkarmış ve yargılamışsa hep birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Sesimizin çıktığı her yerde büyük bir dayanışma ile bu kumpas rejimini aklını yıkacağız, mahkum edeceğiz. Bunu yapmak mümkündür” dedi.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1