9

 

‘Kürtçenin Miri’ Celadet Ali Bedirxan İstanbul’da anıldı

“Kürtçenin Miri” olarak tanınan Celadet Ali Bedirxan, 131’inci yaş gününde İstanbul’da düzenlenen etkinlikle anıldı. Gecede Mir’in yaşamı ve mücadelesi anlatıldı.

23:02:17 | 2024-04-27

GlobalKalem

Fotoğraf: Haliye Donmuş

DEM Parti İstanbul Kültür Sanat Komisyonu ve Mezepotamya Kültür Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik, Şişli Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda  Mir Celadet Ali Bedirxan’a saygı gecesine siyaset, sanat ve edebiyat dünyasından isimler ve vatandaşlar katıldı.

“Bir insan, bir vatan” adıyla gerçekleştirilen gecede diplomat, yazar, şair, devrimci ve dilbilimci Mir Celadet Ali Bedirxan’ın hayatı anlatıldı.

Geceye katılan sanatçı Diljen Ronî, “Böyle bir gecenin düzenlenmesi beni çok heyecanlandırdı. Programın bir siyasi parti tarafından hazırlanması da çok önemli” dedi.

Dilbilimci Zana Farqînî de, “Onun döşediği taşlara yenileri ekleniyor hiç gözü arkada kalmasın. Ancak hala yapmak ve başarmak istediğimiz çok şey var. Bunların yerine getirilmesi gerekiyor, ruhu rahat olsun. Torunları ve ardılları onu takip ediyor ve bu yolda yürüyorlar” diye konuştu.

Bir kalabalık görseli olabilir

Fotoğraf:Haliye Donmuş

Mir Celadet Ali Bedirxan’a saygı gecesi Rusya’dan gelen Qenatê Mîro’nun kaval dinletisi ile başladı.

Kürt şair, yazar Selim Temo, “Kaç Celadet var?” adlı makalesinde Mir’in günlüğünden hayatının çarpıcı dönemlerini paylaştı.

Ardından yazar Firaf Ceweri Mir’in evinde geçirdiği günleri ve Hawar dergisinin yeniden basılmasını anlattı.

Rûdaw’a konuşan Firat Cewerî, “40 yıldır böyle bir geceyi bekliyordum. Celadet birçok alanda çalıştı. Hiç şüphesiz en dikkat çekici çalışması Hawar dergisidir. Çünkü Hawar dergisinde Arap alfabesinden Latin alfabesine geçmiş, hem bununla modern Kürt edebiyatının temellerini atmış ve hem de Arapça alfabe ile yazılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile yasaklanan klasik edebiyatı günümüze kadar ulaşmıştır. Dünü bugüne ulaştırmış ve bizi bilinçlendirmiştir” dedi.

Geceye Celadet Ali Bedirxan’ın kızı Sinemxan ve torunu Azad da video konferansla katıldı.

Tarihçi Faik Bulut, “Onlar bizim yolumuzun oklarıydı. Sadece Celadet değil, Kamuran Bedirxan olsun, Abdulrezak Bedirxan olsun, Bedirxani ailesinin tüm şahsiyetleri yurtseverdi ve Kurt devleti için mücadele etti” sözleri ile özetle Bedirxani ailesini anlattı.

Yoğun ilgi ve katılımın olduğu gecede 860 kişilik salonda bin katılımcı katıldı.Sadece İstanbul'da değil.İstanbul dışında yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda edebiyatçı,sanatçı katıldı.

Bir 4 kişi, klarnet ve keman görseli olabilir

 Fotoğraf:Haliye Donmuş

Cumartesi Annelerine protokol koltuklarında yer verildi.

Bir ‎7 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎ا Mhr Celadet Ali BEOIR וצחוח XAN a CRR CRR‎'‎‎ görseli olabilir

Dengbejler Hediye, Şoreş Mehmûdî ve Mihemedê Serhedî’nin dengbej dinletisinin ardından son buldu.
ETİKET :   Kürtçenin Miri Celadet Ali Bedirxan İstanbul’da anıldı

Tümü
UA-147632479-1