9

 

21 bin kaçak yapı yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı kapsamında olmayan 21 bin kaçak yapının yıkılacağını açıkladı

19:32:27 | 2019-09-28

GlobalKalem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurum imar barışına uymayan 21 bin kaçak yapının yıkılacağını duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir süre önce Bodrum’da tespit edilen usulsüzlükler ile ilgili son durumu inceledi. Kurum incelemenin ardından “Türkiye’de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti gerçekleştirdik. Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850’ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kurum, Bodrum’da 19 projenin 10’unda yıkımın başladığını duyurdu.

İstanbul depremi ile ilgili de konuşan Kurum “Sahada 270 arkadaşımız hasar tespit çalışmalarına başladı. Toplamda 2 bin 801 ihbar yapılmış durumda. Bu ihbarlara ilişkin arkadaşlarımız tespitleri yapıyor. 213 binanın incelemesi neticesinde 20 sivil binamız ağır hasarlı, 58 sivil binamız az hasarlı.” dedi.

Kurum afet toplanma alanları ile ilgili olarak ise “Toplamda 10 bin toplanma alanımız var. Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul’da yüzde 92’si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul’un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur.” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1