9

 

BENZERSİZ BİR HAYIR YOLCULUĞU/ROZETA MERSİNAJ YAZDI

23:07:48 | 2023-04-24
ROZETA MERSİNAJ
ROZETA MERSİNAJ     

 

SİZ ruhtan bir şeyler yaptığınızda... sizinle birlikte akan bir nehir hissedersiniz, o "Neşe"dir... İnsanların büyük bir kısmı hayatla gönüllü olarak başa çıkma taahhüdünden yoksundur ve her yerde olmaya, insanlara anlaşıldıklarını, önemli olduklarını hissettirmeye çalışan sadece bir azınlıktır.... “Azizlerin Yolunda” kitabını okurken Röportajlar ve Değerlendirmeler Behide Hanım'ın Hasanaj Hanım olduğunu anladım. Güçlü insanların o kısmı girdi, çünkü güçlüler işleri kendi başlarına koyar, kendi başlarına alır. Belki yeterli eğitimi almamıştı ama bu onu, şefkatin gücünün öne çıktığı bu eşsiz hayır yolculuğuna, ırk, milliyet, etnik köken ne olursa olsun insanları her zaman birleştiren bu duyguya atmaktan alıkoymadı... Tarih, edebiyat ve gazetecilik alanlarında öne çıkan kimliklere sahip uluslararası veya önde gelen isimlerin yaptığı değerlendirmelerin hiçbirini tekrarlamak istemiyorum... Ama tüm "genleri" farklı bir perspektiften görmek istiyorum. Bunun bilgi odaklı bir kitap olduğu konusunda hemfikir miyiz, Kosova savaşının tarihini oluşturan gerçek gerçekler ve belgeler içeren bir kitap.... Tarihin tarihçiler tarafından yazılmasına saygı duyuyorum ama Behide’nin tam da bu kadar zor zamanlarda muhtemelen çocuklarını bir kenara bırakıp kendini hemşerilerine yardım etmeye adadığını takdir ediyorum... Hepimiz biliyoruz ki Behide Hanım'ın firmasının binlerce ton yardım malzemesi var, avantajı kendi ülkelerine yardım işlevinde gruplar ve çıkarlar içinde bağlantılar oluşturabilen uluslararası şirketlerle kurduğu iyi ilişkilerdi... Kitaptaki çok sayıda fotoğraf, savaşın dehşetini, Sırp işgalcilerin barbarca şiddetini gösteriyor ve bunların belgesel değeri var. Kosova Devlet Arşivi'ne 4000'den fazla eser teslim eden yine Bayan Behide'nin imzasıdır.

Yüzyılın dramı "KOSOVA SAVAŞI" bu kitapta derin bir açıklama buluyor. Bu kitap geçmişle bugün arasında bir köprü. Tarih yazılmazsa unutulur, hatırlanmazsa yok olur. Bu kitap, Arnavutların milletinin ve kimliğinin bir hatırlatıcısıdır, acı çeken insanların tarihidir.... Kitabın satırlarında Morina Hanım'ın... Kendi kabilesinden 44 kişi tarafından öldürülen kadının hikayesini okuyunca irkiliyorsunuz... Çocuğu teknede doğuran ve dalgaların bebeğini denizde yutmasına neden olan kadının, sonra da kendisinin öyküsünü okuyunca irkiliyorsunuz... Sırplar tarafından futbol topu olarak kullanılan, kol ve bacaklarını kıran 3 aylık Heroine'in durumunu okuyunca irkiliyorsunuz ama çok şükür bugün yaşıyor ve hikayesi bir film senaryosu olabilir...  Bir tırnağınızı sökerek katledilen kadınların hikayelerini okuyunca rahatlıyorsunuz ve canınız acıyor. kız kardeşlerimizin ürkütücü tecavüz eylemleri… Sayısız sakatlama ve organ toplama vakasını okuduğunuzda utanıyorsunuz. sadece rüyalarda ruhları şifalanır… Maraton yolculuğu boyunca her zaman güvenilir ve motive etmesini bilen bir insan oldu... Yabancıların emniyeti ve teminatı oldu... Her insan elinden gelenin en iyisini ve özgüveninin verdiği güçle yapar. Bu nedenle Bayan Behide, İsviçre ve kayıplar derneği ile işbirliği içinde adlar, soyadlar ve ölüm şeklinin belgelendiği bir veri tabanı oluşturmak için çok çalıştı. Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve diğer tüm millet ve halklardan 44 bin 764 kişi bunların 2000'i kimliği tespit edilmiş Arnavut! Hayat gerçekten tadı çıkarıldığında anlam kazanıyor ve yaralar,acılar,açlıklar yok oluyor.Anavatanında sahip olduğu evi satıp Kosova'nın yetim çocuklarının hizmetine sunan yazarın en büyük eyleminde bunu anladı... Başka ne?? İşbirlikçi barış insanlarının değerlendirme ve desteğinde, barış için bir anma günü kurulması yönündeki büyük istek kabul edilmiş ve yazar, tarihi DÜNYADA BARIŞ İNSANLARININ BARIŞ GÜNÜ olan "11 MAYIS" olarak belirlemiştir. ….

Behide Hanım enerji üreten bir motor... 20 m2'lik bir odanın içinde her devlet kurumunun arşivinin imreneceği bir arşiv var. İsviçre Devlet Arşivi'nin düzenlediği toplantıda bizzat ben de hazır bulundum ve gözlerinde Behide Hanım'ın kişiliğine ve çalışmasına yönelik bir merak ve hayranlık gördüm.    Sözler güçlüdür ama sözler bu tür eylemler karşısında tükenir.Güçlü insanlar kaçarlar.Hafife alındıkları için üzülerek vakit kaybetmezler. Rakamların değerlendirilmesiyle ilgili bazı örneklerde bu hümaniste katkılarından dolayı hak ettiği takdirin verildiğini bugüne kadar gerçekten görmedim .Her ne kadar emeği ile her fakir ve muhtaç insanın gönlünde "HUZUR YILDIZI" heykelini yükseltmiş olsa da.... Ona uzun bir ömür diliyorum ve diğer başarılarını kutluyorum…
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1