9

 

27 barodan Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı bildiri

Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Batman, Mardin ve Van barolarının da aralarında bulunduğu 27 baro, ortak bir açıklama yaparak DEM Partili Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösterdi.

18:07:03 | 2024-06-03

GlobalKalem

27 baro, Hakkari Belediye Başkanı’nın görevine iade edilmesi için çağrıda bulundu.

“Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır” denilen baroların açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Son dönemde ülkemizde en çok gereksinim duyulan husus normalleşme ile beraber evrensel norm ve değerlerin tesis edilmesidir. Bunun önkoşulu eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yönetim anlayışının varlığıdır. Kayyım atama kararıyla demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına müdahale edilmiş, belediyelerin 'seçilmiş belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesi' askıya alınmış, Anayasanın 38. maddesiyle güvence altına alınan masumiyet karinesinden faydalanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende herkesin görevidir. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım atamalarından vazgeçmeye, seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz.”
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1