9

 

AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM'nin kararlarına uyulması anayasal bir zorunluluk

AYM Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı yemin töreninde "Bir hukuk devletinde katılmasak da bu Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uyulması anayasal bir zorunluluktur" dedi.

12:11:39 | 2024-02-08

GlobalKalem

AYM Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı yemin töreninde "Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ve anayasa hükümlerine ilişkin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, bunlara katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) yeni üyesi Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu'nda yemin töreni düzenlendi. Törene, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı.

Yemin töreninde açıklamalarda bulunan AYM Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmamasına değindi. Arslan, "Temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ve yorumdan sonra görüş farklılıklarının, yorum farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle  Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini ve temeli yoktur" ifadelerini kullandı.

"AYM'YE ANAYASA VE KANUNLARLA YÜKLENEN YÜKÜMLÜLÜK"

Arslan, "Bireysel başvurunun etkili olabilmesi, ihlalin giderilmesine ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi, ihlalin tespiti yanında, bu tespitin bu ihlalin nasıl giderileceğini ve ihlalin sonuçlarının nasıl ortadan kaldırılacağını da göstermek zorundadır.. Bu Anayasa Mahkemesi'ne anayasa ve kanunlarla yüklenen bir yükümlülüktür. "İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması da kural olarak ihlal öncesi hale getirmeyi gerektirmektedir. Bunun yolu da ihlal şayet yargı kararından kaynaklanıyorsa bu yargı kararının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır" dedi.

"KARARLARA UYULMASI ANAYASAL ZORUNLULUK"

Arslan, AYM'nin kararlarına uyulmasının Anayasal zorunluluk olduğunu vurgulayarak "Elbette Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ve anayasa hükümlerine ilişkin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, bunlara katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur. Nitekim anayasamızın 153. maddesine göre Anayasa Mahkemesi'nin kararları kesin olup yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar." diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1