9

 

Almanya'da İslami derneklere operasyon

Almanya’da birçok eyalette İslami derneklere yönelik büyük bir operasyon başlatıldı, dernek binalarına ve evlere baskınlar düzenlendi.

17:15:14 | 2023-11-16

GlobalKalem

Almanya’da sabah erken saatlerde pek çok eyalette radikal dinci, İran yanlısı olduğu ifade edilen İslami derneklere yönelik büyük bir operasyon başlatıldı.

Operasyonun merkezi Hamburg'daki Hz. Ali Camisi (Mavi Cami) oldu. Sadece Hamburg'da 200'den fazla polis 32 ayrı ev ve iş yerinde arama yaptı.

Hz. Ali Camisi'nin bağlı bulunduğu Hamburg İslam Merkezi (IZH) adlı dernek, uzun süredir istihbarat örgütlerinin hedefindeydi. Pek çok radikal dinciye ev sahipliği yaptığı ileri sürülen, İran tarafından finanse edildiği iddia edilen IZH, en son İsrail karşıtı eylemler nedeniyle gündeme gelmişti.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı bir konuşmada, IZH'nin hedeflerinde olduğunu açık olarak dile getirmişti.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan raporlarda, 1962'de Kurulan Hz. Ali Camisi'nin, Almanya İran Büyükelçiliği ile birlikte İran'ın en önemli temsilcisi olduğu yer alıyordu.

Almanya İslam Akademisi (IAD) ve İran-İslam Camisi'ni Destekleme Derneği de aramaların yapıldığı kurumlar arasında yer aldı.

Öte yandan aynı saatlerde Aşağı Saksonya'nın Langenhagen kentindeki Salman Farsi Camisi, Münih'teki Bavyera İslamcılar Birliği (IVB) ve Berlin'deki Almanya Şiileri İslam Toplumu (IGS) gibi derneklere de baskınlar düzenledi.

Hamburg, Aşağı Saksonya, Bavyera ve Berlin'in yanı sıra Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de İslami kurumlara baskınlar düzenlendi. (Köln/EVRENSEL)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1