9

 

SOL Parti İstanbul'da "Devrimci Demokratik Cumhuriyet" mitingi düzenledi

SOL Parti, “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitinglerinin sonuncusunu İstanbul Kartal'da düzenledi.

17:46:21 | 2021-11-21

GLOBAL KALEM

SOL Parti, Trabzon ve İzmir'de yaptığı “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitinglerinin son ayağını İstanbul Kartal’da düzenledi. Mitingde konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, tek adam rejimiyle ülkeyi kötüye götürdüğüne vurgu yaparak, “Halkın söz sahibi, karar sahibi olduğu bir demokrasiyi; halkın kendi kaderine sahip çıktığı bir demokrasiyi kurmak için mücadele edeceğiz” dedi. İşleyen, muhalefete de sorumluluk çağrısı yaparak, ortak mücadele çağrısı yaptı.

SOL Parti, Trabzon ve İzmir'de yaptığı “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitinglerinin son ayağını İstanbul Kartal’da düzenledi.

AKP iktidarının yarattığı ekonomik ve sosyal yıkım günden güne büyürken “Artık yeter” diyen SOL Parti’nin “yeniden kuruluş” çağrısıyla başlattığı “Devrimci Demokratik Cumhuriyet İçin Mücadele” buluşmasının üçüncü mitingi İstanbul'da Kartal Meydanında düzenlendi.

Marmaray’daki arıza nedeniyle saat 13.00’te başlayacak olan miting bir saat gecikmeli olarak başlamak zorunda kaldı.

Mitingin açılış konuşmasını SOL Parti İl Başkanı Leyla Koç Üzüm yaptı. İktidarın ekonomik ve siyasi politikalarını eleştiren Koç Üzüm, “Bu tek adam rejimini tarihin çöplüğüne gömeceğiz. Görevimiz çok önemli. Bu rejimi ne yaparlarsa yapsınlar göndereceğiz. Ancak oturarak sandık bekleyemeyiz, seçimi bekleyemeyiz. Biz öyle bir örgütleneceğiz ki onlar bu seçim kararını almak zorunda kalacaklar. Beklemeyeceğiz dostlar” şeklinde konuştu. Kanal İstanbul Projesi'ne tepki gösteren Koç, örgütlenerek projeye izin vermeyeceklerini söyledi.  25 Kasım kadınların şiddete karşı mücadelesine gürhatırlatan Koç Üzüm, AKP iktidarın döneminde kadın katliamlarını ve kadınlara yönelik gerçekleşen saldırılara değinerek, “"Bunlar rastlantı değildir. Kadın cinayetleri politiktir. Öldürülen kadınlar isyanımızdır, bu kadınları katledenleri, onlara cesaret verenleri çok iyi tanıyoruz” diye konuştu. Koç Üzüm, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

“TÜRGEV’E VE TÜGVA’LARA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Mitinginde SOL Gençlik adına Yağmur Gündoğan konuşma yaptı. Mücadele veren gençleri selamlayan Gündoğan, “Geleceğimizi karartan ve çalan istismarcı Ensarlara, TÜRGEV ve TÜGVA'lara teslim olmayanlara selam olsun. İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan vazgeçmiyoruz diyenlere yaşamlarını savunanlara selam olsun” dedi. Gençliğin tek adam rejimine karşı mücadele edeceğini ifade eden Gündoğan, “Bu tek adam rejimine asla teslim olmayacağız. Bugün eşit özgür bir memleket için buradayız. Bugün insanca bir yaşam istiyoruz demek için buradayız. Laik demokratik bilimsel eğitimi haykırmak için buradayız. Bu ülkenin bütün gençlerini devrimci demokratik cumhuriyeti kurma mücadelesine çağırıyor ve bu mücadelede SOL’da birleşmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından sahneyi müzisyen Ozan Çoban ve Güneş  Demir sahne aldı.

Müzik dinletisinin sonra mitingde konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, iktidarın ekonomik ve siyasi politikalarını işaret ederek, “Ülke büyük bir çöküşte. AKP iktidarının bu ülkeye yaptığı kötülükleri anlatmak için dahi bir dakika zamanımız yok. Gıdaya yaptıkları zam, açlık, kıtlık burada. Bu ülkenin gençlerine açlığın, evsizliğin, kıtlığın ne olduğunu gösterdi bunlar” dedi.

Erdoğan’ın istifasını isteyen İşleyen, “Bu ülkenin önünü açın! İstifa et! Yalanınızı alın, çetelerinizi alın, tarikatlarınızı toplayın, bu ülkenin tepesinden artık çekin gidin” dedi. İktidarın gidin demekle gitmeyeceğini belirten İşleyen mücadeleyi işaret ederek, “Onları bu ülkenin başından göndermek toplumsal mücadeleyle, örgütlü mücadeleyle mümkündür. Bütün muhalefete, Türkiye'nin emek güçlerine çağrımızdır; omuz omuza verelim, örgütlü mücadeleyi sokak sokak örelim” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETE SORUMLULUK ÇAĞRISI

Muhalefete sorumluluk çağrısı yapan İşleyen, “Bu iktidar için yeterince beklersek, nasıl olsa gidecekler diyen bir muhalefet anlayışıyla bekleyemeyiz. Tüm muhalefete sesleniyoruz; bu memleketten daha önemli bir şey yok. Bir partinin, kişinin, başkasının çıkarını değil, bu memleketin emekçilerini esas alan bir mücadeleyi örgütleyelim. Bu yürüyüşler memleketin yeni bir doğumuna yapılacak yürüyüşlerdir. Asla bu ülkeyi onlara teslim etmeyeceğiz! Dost da bilsin, düşman da bilsin! Bu rejim kaybedecek; kadınlar kazanacak, işçiler kazanacak, biz kazanacağız!” diye konuştu.  Zorlukları devrimci birikimle aşacaklarını söyleyen İşleyen, dünyanın içinde bulunduğu durumu da özetleyerek şunları söyledi: “Dünyanın yeniden kuruluşa ihtiyacı olduğu açık. Burjuva demokrasileri çöktü, kapitalist merkezler çöktü. 21. yüzyılda sosyalizmin arayışının da bir parçasıyız. Türkiye'nin mücadelesi 'parlamenter sisteme dönelim' diyen bir anlayışa sıkıştırılamaz. Bu iktidarı yenilgiye uğrattıktan sonra, Kenan Evren'in barajı var ya, Türkiye solunu kesmek için koyduğu baraj, o barajı kaldırın, o barajı sıfırlayın! Örgütlenmenin önündeki bütün engeller kaldırılmalı. Biz haklarımız için mücadele etmezse, emekçiler hakları için mücadele etmezse herkes bildiğini okur. Tek adam rejimi sadece bu ülkenin tepesinde yok. Siyasi partiler yasası değişmeli, seçim yasası değişmeli. Halkın söz sahibi, karar sahibi olduğu bir demokrasiyi; halkın kendi kaderine sahip çıktığı bir demokrasiyi kurmak için mücadele edeceğiz.” “Bugün bağımsız geleceğini bu topraklardan Amerika'yı, NATO'yu kovduğumuz bağımsızlık mücadelesini ancak sol verebilir” diyen İşleyen “Söz veriyoruz; bugün yeni bir başlangıç. Şimdi mahalle mahalle, sokak sokak, kampüs kampüs mücadele etmeye var mıyız? Bu umudu memleketin dört bir yanına taşımaya var mıyız? Tek yol sol! Tek yol devrim!” ifadelerini kullandı.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1