9

 

RTÜK’ten 'Üç Kuruş' dizisine ceza

RTÜK, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun şikâyetlerini dikkate alarak Show TV’de yayımlanan “Üç Kuruş” dizisine idari para cezası verilmesine karar verdi.

22:36:52 | 2021-11-17

GLOBAL KALEM

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun “Üç Kuruş” dizisi hakkındaki şikayet başvurusunu değerlendiren RTÜK, dizideki Roman halkına yönelik söylemleri, “ayrımcı ve aşağılayıcı” olarak değerlendirdi. Dizideki şiddet sahnelerinin de Roman toplumunun yaşamını kötü gösterdiği belirtildi.

RTÜK, dizideki "argo kullanımının yoğunluğu, kavga görüntülerinin sıklığı ile kadını aşağılayan ve güçsüz gösteren sahneleri" yasa ihlali olarak değerlendirdi. "Kadına şiddet/taciz” ve "karşılıklı şiddet" ile ilgili sahnelerin izleyicilerin söz konusu durumları normalleştirmelerine, içselleştirmelerine ve şiddetin gerçek dünyada yer bulmasına yol açacak bir etkiye sebep olabileceğine kanaat getiren RTÜK, yayıncı kuruluş SHOW TV’ye ağır idari para cezası verilmesine karar verdi.

PURÇU’DAN RTÜK’E TEŞEKKÜR

RTÜK tarafından “Üç Kuruş” dizisine verilen idari para cezasının ardından CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, açıklama yaptı. Romanlara yönelik ‘alkolik, kaba, suça meyilli, mafya, hırsız, küfürbaz, kapkaççı’ gibi etiketlemeler içeren dizinin birçok rahatsız edici sahnesi olduğunu ifade ederek, “Kapatılana kadar mücadele edeceğiz” diyen Purçu, RTÜK’e de teşekkür etti.

Purçu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Roman vatandaşlarımızı ötekileştirici unsurlar içeren, ayrımcılığı ve kadına karşı şiddeti körükleyen bu dizinin oy birliği ile RTÜK tarafından yaptırıma tabi tutulması dolayısıyla başta uyarılarımızı dikkate alan RTÜK Üst Kurulu olmak üzere RTÜK Başkanı’na, RTÜK üyelerine, milletvekillerimize, Roman dernek temsilcilerimize ve ayrımcılığa karşı duyarlı olup bize destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her ne olursa olsun konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz!”

'BENİM İÇİN BU DİZİ BİR KURUŞ BİLE ETMEZ'

Purçu daha önce dizi hakkında şu açıklamaları yapmıştı:
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1