9

 

Nepal'de 72 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü: En az 68 ölü

Nepal'de 72 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü. En az 68 kişinin öldüğü açıklandı.

14:28:03 | 2023-01-15

GlobalKalem

Nepal'de 68 yolcu, 4 mürettebat taşıyan yolcu uçağı düştü. Nepal ordu sözcüsü, kazada en az 68 kişinin öldüğünü açıkladı. Katmandu Post gazetesinin haberine göre, başkent Katmandu'dan Pokhara'ya gitmek üzere havalanan Yeti Hava Yollarına ait ATR 72 tipi yolcu uçağı, Seti Nehri Vadisi yakınında düştü.

Yolcuların 15’inin başka ülkelerin vatandaşları olduğu açıklandı. Yüzlerce arama kurtarma görevlisinin bölgeye sevk edildiği belirtilirken, ordu sözcüsü Krishna Bhandari, "Ölü sayısının artmasını bekliyoruz. Uçak parçalara ayrıldı" dedi. Çevrim içi hava trafiği takip sitesi 'Flightradar24.com' verilerine göre, kaza yapan 15 yıllık ATR 72 tipi uçak 'güvenilmez verilere sahip bir sinyal aktarıcı' ile donatılmıştı.

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Başbakan Pushpa Kamal Dahal, kabineye 'acil toplantı' çağrısında bulundu. kabinesini acil olarak toplantıya davet etti. Dahal, güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi. Hükümet, kazanın soruşturulması için Turizm Bakanı Nagendra Ghimire başkanlığında 5 kişilik bir komitenin kurulmasına karar verdi. Kaza nedeniyle yarın için ülke genelinde 'ulusal yas' ilan edildiği bildirildi. (DIŞ HABERLER)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1