9

 

Moria'da sığınmacılara biber gazlı saldırı

Yunanistan’ın Midilli adasında bulunan Moria sığınmacı kampında peş peşe çıkan yangınlarla beraber barınaksız kalan sığınmacılar, “Özgürlük” sloganlarıyla yaşam koşullarını protesto etti. “Yeni bir kamp değil, özgürlük istiyoruz” diyen yüzlerce sığınmacıya Yunanistan polisi göz yaşartıcı gazla saldırdı.

23:02:48 | 2020-09-12

GLOBAL KALEM

Moria sığınmacı kampında çıkan yangınların ardından barınaksız kalan sığınmacılar, yaşam koşullarını ve yeni bir kamp alanı inşa edilmesini protesto etti. Günlerdir sokakta kalan ve temiz suya erişimi olmayan sığınmacılara Yunanistan polisinin biber gazıyla saldırdığı kaydedildi.

Yeni bir kamp alanı kurmak için çalışmaların başladığı Midilli’de “Kamp değil özgürlük istiyoruz” sloganlarıyla protesto düzenlendi. Yeni bir kamp alanı inşa edilmesini istemeyen ve özgür olmak istediklerini söyleyen sığınmacıların, “Tekrar Moria gibi bir cehenneme gitmek istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdığı görüntülendi.

Yunanistan polis yetkililerinin, sığınmacılara biber gazıyla saldırdığı kaydedilirken gazeteci Franziska Grillmeier, bazı kişilerin tutuklandığını aktardı.

POZİTİF ÇIKANLAR KAYBOLDU

Kapasitenin dört katından fazla nüfusu barındıran Moria kampında çıkan yangında, neredeyse 13 bin sığınmacı barınaksız kaldı. Geçen hafta 35 korona virüsü vakasının tespit edilmesinin ardından karantinaya alınan kampta, virüs testi pozitif çıkan kişilerin kaybolduğu belirtilirken, yerel yetkililer kamp alanında sağlık krizinin derinleşeceği konusunda uyarıda bulundu.

(Bazı çadırların yıkıldığı, bölgede yaralananlar olduğu aktarıldı.)

Atina ve Pira Doktorlar Sendikası Başkanı Matina Pagoni, Moria’nin eski sakinlerinin yangının ardından sokakta kaldığına ve yaşam koşullarının giderek kötüleştiğine dikkat çekti. Pagoni, “Bu bir sağlık krizi. İnsanlar günlerdir temiz suya erişemiyor, ellerini bile yıkayamıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

 
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1