9

 

Kelebekler ve 25 Kasım

13:26:24 | 2022-11-25
Haliye Donmuş
Haliye Donmuş     

Kelebeğin, renkli kadifemsi yapısı ve kırılganlığının altında büyük bir mücadelenin derinliği yatar…

Tıpkı, MİRABEL Kardeşlerin özgürlük uğruna verdikleri onurlu savaşın nihayetinde hazin

öykünün altında yatan gerçekler gibi…

Bugün bütün dünyada çeşitli eylemlerle anımsanan , ’’Kadına Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslar Arası Mücadele Günü.  

1960 Yılında Latin Amerika Ülkelerinden Domink Cumhuriyetinde; Trujiillo diktatörlüğüne karşı Clandestina hareketi tarafından, özgürlük mücadelesinin önderlerinden Mirabel kardeşlerin dikta rejimi tarafından vahşi bir şekilde öldürüldüğü gün.

Hapishanedeki eşlerini ziyaret ettikten sonra, dönüş yolunda hunharca katledilen ve cesetleri bir uçurumda bulunan üç kız kardeşin resmi açıklaması bir trafik kazası olmuştu.

Ancak, gerçekte nelerin yaşandığı kod ismi ‘’KELEBEK’’ olan, dördüncü kız kardeşin hayatta kalması ile

ortaya çıkmıştı.

Tüyler ürpeten bu hazin öykü, 21 yıl sonra Kadın örgütlerinin mücadelesi sonucu, 25 Kasım Latin Amerika’da 1981 yılında yapılan kadın kurultayında alınan bir kararla ‘’ Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’’ olarak kabul edildi.

1999 yılında ise, Birleşmiş Milletler Örgütünce 25 Kasım ‘’ Kadına Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü’’ olarak kararlaştırıldı.

O günden bu güne en çokta ülkemizde olmak üzere, milyonlarca kelebeğin kanadı kırılıp katledildi…

Bugün İran'da, Rojova'da,Kobani'de Türkiye'de dünyanın her yerinde eşitsizliğe,baskılara,şiddete karşı kadınlar onurlu bir mücadeleyle direniyor.

Bugün kadınların; kılık kıyafet, karşı cinse karşılık vermeme,özgürce düşünme ve ifade etme  gibi nedenlerle yaşam hakları ellerinde alınıyor.

Sadece Türkiye'de 25 Kasım 2021-25 Kasım 2022 tarihleri arası; 302 kadın cinayeti,253 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Bütün bu şiddetlere rağmen, biliyoruz ki direnenler kazanacak.

Tıpkı Mirabel Kardeşler gibi...Tıpkı Mahsa Amini gibi...

Onlar direnirken öldürüldü.Ölümlerinden bir yıl sonra diktatörlük yıkıldı.Onurlu mücadeleleri bu günümüze ışık tuttu ve mücadeleleri baki kaldı.

İran'da Kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan Mahsa Amani, gördüğü şiddet sonrası hayatını kaybetti.Mahsa Amini baş kaldırarak onurlu bir mücadele verdi.Mahsa Amini dünyadaki bütün kadınları şiddete karşı en büyük hareketi başlattı.Bugün İran'da her gün protesolarda onlarca kadın katlediliyor.Ahlak polisleri denen ahlaksızlar tarafından taciz edilerek gözaltına alınıyorlar.

Kelebek kozada çıktığında, nemli ve buruşuktur. Kozasında aşağı sarkık vaziyette durarak kanatlarının kan pompalayarak kuruyup uçabilmesi için iki saate ihtiyacı vardır.

Dünyada kadına yönelik şiddeti durdurmak için, bilince ve en önemlisi beyinlere oksijenin gidip vicdanlara yansıması için sanırım insanoğlunun daha çok zaman dilimine ihtiyacı var…

Bilinmeli ki rüzgara yön veren kelebeklerdir. Kadınlar haklı mücadelelerinde efil efil yaralarını iyileştirecek rüzgarı kendilerine yönlendireceklerdir...

Dünyada Trujiillo ’lar benzeri dikta rejimler olduğu sürece, Mirabel kardeşlerin,Mahsa Amini'nin  mücadeleside devam edecek ve kozalardan yeni kelebekler vücut bulacaktır…
ETİKET :   25 Kasım kelebekler Mahsa Amini şiddet Haliye Donmuş

Tümü
UA-147632479-1