9

Eyyy… Uzaylılar…

00:24:17 | 2019-09-17
Merih Ünver
Merih Ünver     

Ülkenin hali ortada, söylenecek her şey çok sayıdaki gazeteci, yazar, çizer tarafından söyleniyor. Siyasetçiler de kendilerince bir sürü şey söylüyorlar.

İnsanlar sosyal medyadan başka -istisnalar kaideyi bozmaz- kitaptan, iki üç sayfadan geçtim 5 satırın üzerindeki hiçbir şeyi okumuyorlar.

Genel kültür anlamında toplumun halini en açık TV’deki yarışma programları gözler önüne seriyor. Benim gençliğimdeki soru kalitesi ile şimdiki soru kalitesi arasında uzay yılları var sanki. Ha o zamanlar teknoloji bu kadar gelişmiş, yarışmalarda sorulan sorular da bu kadar kofti değildi.

Okumaktan geçtim ilk okuldan mezun olan bir bireyin çoğunu rahatlıkla yanıtlayabilmesi gerekir. Buradan da eğitimi bir kenara bırakırsak öğretimde bile içler acısı durumu görebiliriz.

Spiker soruyor mesela “Osmanlının uçağı var mıydı?” adam cevap veriyor “Vardı”. Emin olamıyor çocuklarına danışıyor, kızı Atatürk’ten önceyse yoktu, sonraysa vardı. Oğlu Atatürk Osmanlı’yı kurdu sonra Vahdettin filan var diyor. Bu arada yaka etiketinde delikanlının adı Vahdettin!

Başka bir yarışmada Çin seddinin nerede olduğu soruluyor. Yarışmacı jokerlerini kullanıyor, seyirciye soruluyor, seyircilerin çoğu doğru şık dışındaki cevapları veriyor!

***

Diğer taraftan ekonomi yerlerde sürünüyor. Enflasyon, borçlar, döviz almış başını gitmiş.

Menşur taraflı televizyon dolar fiyatını düşük göstermek ve bir algı yaratmak için yarım dolar karşılığı Türk lirasını veriyor.

Vatandaş bir sıkıntı olduğunun farkında, hayatı zorlanıyor da nedenini çözemiyor. Birileri çıkıp “bütün bunlar dış güçlerin marifeti diyor. Vatandaş hazır inanmaya.

Eeeyyyy… diye bas bas bağırıyor…

Eyyy… Amerika…

Eyyy… Rusya…

Eyyy… Almanya…

Eyyy… filan, falan….

***

Ben size söyleyeyim, bütün bunlar dış güçlerin işi de öyle bildiğiniz dış güçler değil bunlar. Daha da dışarı gidin, atmosferi geçin, güneş sistemini de geçin o kadar uzaklardaki dış güçler bunlar!

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, teknolojik, kültürel ve sosyal gelişimini öyle çok kıskanıyorlar ki! Yıldızları bir araya getiriyor, sonra ayı tutuyor, güneşi tutuyorlar. Yetmiyor yağmuru kesiyorlar, güneşin derecesini yükseltiyor, sıcaklardan beynimiz sulanıyor, nemden takatimiz kalmıyor.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1