9

 

Dinamik Hat_Mehmet Güzel yazdı!

10:52:13 | 2024-06-05
MEHMET GÜZEL
MEHMET GÜZEL     

12 Eylül sonrası Diyarbakır zındanı geldi aklıma..
Diyarbakır Zındanı kiminle anılıyor derseniz elbette ki Esat Oktay Yıldıran ile.
Yıldıran'a ne görevi verilmişti o dönem?hatırlatmakta yarar var.Şöyle ki;o dönem Diyarbakır zındanı Kürt siyasi tutsaklar ve bir çok sıradan halktan insanlar ile doldurulmuştu,lakin Kürt siyasi tutsaklar şahsında Kürtlerin kendi tarihlerini bilinçlerini, ufkunu, geleceğini yok etme stratejisi devreye konulmuştu. Evet, bu strateji mutlaka hayata geçmeliydi.Çünkü zından da Kürtlerin en bilinçli en kültürlü ve donanıma sahip bireyleri tutsak edilmişti.
Dönemin darbeci generali Evren,Kürtlerin aydınlanmasını istemiyordu. Aydınlanmayı boğmak için onların en seçkin evlatları şahsında yok etmek istiyordu, bunun için iki subay görevlendirdi.
Bu iki subay Amerika da özel eğitim almaları için gönderildi.
Konturgerilla ve her türlü işkence eğitimini alan bu iki subay Diyarbakır zındanında göreve başlar, fakat diğer subay bu işten vazgeçer"yapamam" der ve geri çekilir.
Esat Oktay sınırsız yetkilerle donatılır ve birde kurt köpeği vardır"Co"isminde.
Co ve Esat tutsaklar doğduklarına pişman ettirecek, analarından emdiği südü burnundan getirecekti.
İşe başlayan Esat insanın aklına gelecek ve aklının alamayacağı işkence yöntemlerini tümünü tek tek dener.Bir çok tutsak teslim olur, Esatı'n sunduğu sıcak çorbaya giderler teslim olanlar.
Mazlum Doğan ile"teslimiyet ihanete direniş zafere götürür" şiarı ve karşı direniş tüm zındanı yayılır.
Sözü uzatmadan, aradan kırk yılı aşkın zaman geçti. Ne Zındandaki direniş bitti ne de Kürdler teslim. oldu.
Derken yıllar yılı kovaladı Kürdler m. Vekili, belediye başkanı oldu.Halk kendi seçtiği temsilcileri ile birlikte kentlerde ilçe ve kasabarda yaşama isteminde ısrarcıydı. Bu uğurda Kürdler binlerce evladını zındanlarda, asit kuyularında ve daha nice nice yerlerde kaybetti.
Her seçim sonrası Kürdlerin temsilcileri çeşitli bahanelerle zındanlara tekrar tekrar tıklıyordu;onaların yerine o ilin valisi kayyum olarak atanıyordu.
Hakkari de yeniden devreye konan tezgah ile Kürdlere şu mesaj veriliyordu"siz Kürdler!! ne yparsanız yapın,ne kadar vekil, belediye başkanı seçerseniz seçin, biz bir bahaneyle onları görevden alıp zından tıkacağız. Verdiğiniz oyun bizim nazarımızda hiç bir geçerliliği yoktur"denmekte.
İktidar açısından bu uygulanan politika onun iktidarda kalmanın temel stratejisidir.
Hdp ve Dem parti ile devam eden politik ve siyasi strateji ve taktik hamleler İlkin Van ile denenen irade gaspı şimdi de Hakkari ile devam eden Kürdlerin iradesini yok sayma hamlelerini geriletecek mi?
Burada temel dinamik Kürdlerin çok yönlü mücadele yöntemlerini devreye koymasıyla ancak aşılabileceğini düşünmekteyim.
Bir taraf da Mazlım Doğan'nın stratejik hattı diğer taraftan ise Esat Oktayın çöktürme planı devrededir.
Belirleyici olan yön halkın dinamik yapısının sürekliliği devam ettirmesidir.

Mehmet Güzel_GlobalKalem
ETİKET :   dinamik hat mehmet güzel yazdı

Tümü
UA-147632479-1